Back to Top
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 26U |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Adjustable mounting rails | |
| Removable front door | |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Frame type | Closed |
| Design | 4-post |
| Key lock | |
| Product colour | Black |
| Side panels included | |
| Material | Steel |
| Front door key lock | |
| Certification | RoHS |
| Width | 600 mm (23.4 ") |
| Depth | 552 mm (21.53 ") |
| Height | 1265 mm (49.34 ") |
| Inner width | 595 mm |
| Inner depth | 545 mm |
| Inner height | 1259 mm |
| Weight | 74000 g (163.14 lbs) |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 650 mm |
| Package height | 1400 mm |
| Package weight | 75000 g |
| Nuts included | |
| Number of nuts | 104 |
| Number of screws | 104 |
| Screws included | |
| Manual |
| Compliance industry standards | EIA-310-D |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
