Back to Top
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 10U |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Form factor | 10U Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet |
| Product colour | Black |
| Frame type | Closed |
| Certification | UL/CSA 60950-1, EIA-310-D, IEC 60297-3-100, IP20 Protection, RoHS |
| Width | 600.2 mm (23.41 ") |
| Depth | 599.4 mm (23.38 ") |
| Height | 547.7 mm (21.36 ") |
| Weight | 24030 g (52.98 lbs) |
| Package width | 670.1 mm |
| Package depth | 612.9 mm |
| Package height | 616 mm |
| Mounting depth (max) | 548 mm |
| Package weight | 26640 g |
| Manual | |
| Wall mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.