Back to Top
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 18U |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Key lock | |
| Certification | EIA-310-D, IEC 60297-3-100, RoHS |
| Width | 596.9 mm (23.28 ") |
| Depth | 659.9 mm (25.74 ") |
| Height | 904.5 mm (35.28 ") |
| Weight | 45180 g (99.6 lbs) |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1040.1 mm |
| Manual | |
| Wall mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.