Back to Top
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 18U |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Cable management | |
| Product colour | Black |
| Size | 19 " |
| Material | Steel |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL/CSA 60950-1, EIA-310-D, IEC 60297-3-100 |
| Width | 600 mm (23.4 ") |
| Depth | 548.6 mm (21.4 ") |
| Height | 904.2 mm (35.26 ") |
| Weight | 43540 g (95.99 lbs) |
| Package width | 685.8 mm |
| Package depth | 609.6 mm |
| Package height | 1041.4 mm |
| Package weight | 49900 g |
| Nuts included | |
| Number of nuts | 42 |
| Screws included | |
| Number of screws | 42 |
| Number of washers included | 42 |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.