Back to Top
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 22U |
| Maximum weight capacity | 800 kg |
| Frame type | Closed |
| Design | 4-post |
| Key lock | |
| Product colour | Black |
| Castor wheels | |
| Material | Steel |
| Certification | RoHS |
| Width | 600 mm (23.4 ") |
| Depth | 9779 mm (381.38 ") |
| Height | 1107 mm (43.17 ") |
| Inner width | 465 mm |
| Inner depth | 900 mm |
| Inner height | 1029 mm |
| Weight | 67500 g (148.81 lbs) |
| Package width | 1180 mm |
| Package depth | 745 mm |
| Package height | 435 mm |
| Mounting depth (max) | 730 mm |
| Package weight | 68700 g |
| Mounting kit |
| Compliance industry standards | DIN41491 Part I, EIA RS310-D, IEC297-2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
