Back to Top
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Swivel angle range | -10 - 10 \u00b0 |
| Tilt angle range | -10 - 10 \u00b0 |
| Angle of rotation | 180 \u00b0 |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Plastic, Steel |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, REACH |
| Wrench included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Washers included | |
| Number of washers included | 4 |
| Spacer included | |
| Number of spacers included | 4 |
| Screws included | |
| Number of screws | 16 |
| Width | 136 mm (5.3 ") |
| Height | 136 mm (5.3 ") |
| Weight | 1600 g (3.53 lbs) |
| Depth (max) | 510 mm |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
