Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 45 " |
| Maximum weight capacity | 90.72 kg |
| Maximum screen size compatibility | 85 " |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,800 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Telescopic | |
| Tilt angle range | -10 - 10 \u00b0 |
| Distance to the wall (min) | 63 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Width | 859.8 mm (33.53 ") |
| Depth | 63 mm (2.46 ") |
| Height | 439.9 mm (17.16 ") |
| Weight | 3100 g (6.83 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.