Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 17 " |
| Maximum weight capacity | 16 kg |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Suitable for | Computer monitor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Height adjustment | |
| Tilt angle range | -35 - 35 \u00b0 |
| Swivel angle | 180 \u00b0 |
| Built-in gas spring | |
| Pan range | -180 - 180 \u00b0 |
| Swivel angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Distance to the wall (max) | 421 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| RoHS compliance |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 1034 mm (40.33 ") |
| Height | 370 mm (14.43 ") |
| Weight | 3152 g (6.95 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
