Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Data transfer rate (max) | 433 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,150,200,433 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Product colour | Black |
| Plug and Play |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Width | 15.7 mm (0.61 ") |
| Depth | 7.4 mm (0.29 ") |
| Height | 19.2 mm (0.75 ") |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Manual |
| PC/Notebook | |
| Straight |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.