Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| USB version | 2.0 |
| Data transfer rate (max) | 1267 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM |
| Frequency range | 2.4 - 5 GHz |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Status |
| Security algorithms | WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPA3, WPA3-SAE |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 19.85 mm (0.77 ") |
| Depth | 15.7 mm (0.61 ") |
| Height | 7.39 mm (0.29 ") |
| Certification | FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Quick installation guide |
| PC/Notebook | |
| CE, RoHS | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.