Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | Bluetooth |
| USB version | 2.0 |
| Data transfer rate (max) | 3 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0+EDR |
| Modulation | DPSK, DQPSK, GFSK |
| Maximum operating distance | 50 m |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 13.8 mm (0.54 ") |
| Depth | 18.9 mm (0.74 ") |
| Height | 6.3 mm (0.25 ") |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 56.9 mm |
| Package height | 20.1 mm |
| Package weight | 20 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Master carton width | 490 mm |
| Master carton length | 300 mm |
| Master carton height | 184.9 mm |
| Master carton weight | 4200 g |
| Quantity per master carton | 200 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471.80.1000 |
| Y | |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, UKCA, WEEE | |
| Straight | |
| PC/Notebook |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.