Back to Top
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Device type | HDD |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity |
| Plug and Play | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB data transfer rates | 480,5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| USB powered |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | Black, Blue |
| Protection features | Shock resistant |
| Certification | CE, FCC, BSMI, RCM |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Width | 80.8 mm (3.15 ") |
| Depth | 19 mm (0.74 ") |
| Height | 131.8 mm (5.14 ") |
| Weight | 216 g (0.48 lbs) |
| Cables included | USB |
| Warranty card | |
| User guide |
| Connectivity technology | Wired |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.