Back to Top
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL60950-1, CSA60950-1, NOM |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Display | LED |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 4.6 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Nominal input voltage | 100-127 V |
| Maximum current | 15 A |
| Nominal output voltage | 100-127 V |
| Dimensions (WxDxH) | 44.5 x 32 x 610 mm |
| Weight | 6700 g (14.77 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 683 x 141 x 56 mm |
| Package weight | 1500 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.