Back to Top
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Cable length | 4.572 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless |
| Product colour | Black, Grey |
| Material | Aluminium |
| Rack mounting | |
| On/off switch | |
| Over current protection | |
| Wall mountable |
| Cable colour | Black |
| Weight | 1100 g (2.43 lbs) |
| Width | 622.9 mm (24.29 ") |
| Depth | 42.7 mm (1.67 ") |
| Height | 31.8 mm (1.24 ") |
| Certification | UL1363, cUL |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.