Back to Top
| Surge energy rating | 3345 J |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| Cable length | 2.4 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| RJ-11 ports quantity | 3 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| On/off switch | |
| Wall mountable | |
| Surge protection features | Coax, Modem, Telephone |
| Weight (imperial) | 2.2 lbs |
| Cable colour | Black |
| Housing colour | Black |
| Weight | 1000 g (2.2 lbs) |
| Width | 127 mm (4.95 ") |
| Depth | 65 mm (2.54 ") |
| Height | 295 mm (11.51 ") |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1449/UL1363/UL1363/UL497A/FCC Part 68/cUL/IEEE 587 A&B |
| LED indicators | Y |
| Cables included | Coaxial, Phone (RJ-11) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.