Back to Top
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 500 V |
| Cable length | 2.44 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless | |
| USB ports quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Wall mountable | |
| On/off switch |
| Cable colour | Black |
| Case colour | Black |
| Weight | 640 g (1.41 lbs) |
| Width | 328.4 mm (12.81 ") |
| Depth | 51.3 mm (2 ") |
| Height | 52.6 mm (2.05 ") |
| Certification | IEE 587/ANSI C62.41, UL1449 |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.