Back to Top
| Surge energy rating | 510 J |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Peak current, normal mode | 15 A |
| Clamping voltage | 1000 V |
| Cable length | 3.05 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| USB ports quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Response time | 0.00006 ms |
| Width | 183.9 mm (7.17 ") |
| Depth | 39.1 mm (1.52 ") |
| Height | 55.9 mm (2.18 ") |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.