Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Thunderbolt 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN |
| Card reader integrated |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Power source type | Thunderbolt 3 |
| Power connector | USB Type-C |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 34 mm (1.33 ") |
| Depth | 105.9 mm (4.13 ") |
| Height | 11.4 mm (0.44 ") |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
| Manual |
| Y | |
| 1.4/2.2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.