Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Remote viewing | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Protection features | Vandal proof |
| IK code | IK08 |
| Weatherproof | |
| LED indicators | Activity, Link |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Frame rate | 30 fps |
| Field of view (FOV) angle | 360 u00b0 |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Flash memory | 8000 MB |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in microphone |
| Height | 49 mm (1.91 ") |
| Diameter | 147 mm |
| Weight | 655 g (1.44 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 8.64 W |
| DC output voltage | 48 |
| Web-based management | |
| Reset button |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Manual | |
| Number of cameras | 1 |
| Y | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.