Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support |
| Switching capacity | 140 Gbit/s |
| Throughput | 104.16 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, PoE |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (typical) | 500 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 485.04 mm (18.92 ") |
| Depth | 347.6 mm (13.56 ") |
| Height | 44.45 mm (1.73 ") |
| Weight | 5300 g (11.68 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.