Back to Top
| Switch layer | L3 |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| 10G support |
| Switching capacity | 112 Gbit/s |
| Throughput | 56 Gbit/s |
| VLAN support |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Grey |
| Backlight display | |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Display type | LCM |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power consumption (max) | 50 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 400 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 442.4 mm (17.25 ") |
| Depth | 325 mm (12.68 ") |
| Height | 43.7 mm (1.7 ") |
| Weight | 5100 g (11.24 lbs) |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Rack mount kit | |
| Cables included | Power |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.