Back to Top
| Switch type | Managed |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Installed SFP+ modules quantity | 8 |
| Console port | RJ-45 |
| SFP28 ports quantity | 4 |
| 10G support |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Fiber optic connector | SFP+, SFP28 |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Steel |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power consumption (max) | 70 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 286 mm (11.15 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 5290 g (11.66 lbs) |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Sustainability compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.