Back to Top
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 9 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| Policy-based routing | |
| IGMP proxy | |
| 10G support | |
| Virtual LAN features | IP subnet–based VLAN |
| Throughput | 5 Gbit/s |
| VLAN support |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Display type | LCM |
| Housing material | Aluminium, Galvanized steel |
| LED indicators | Activity, Error, Link, Ready |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A57 |
| Internal memory | 8000 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Flash memory | 32000 MB |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 60 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 2 A |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of power supply units | 1 |
| DC input voltage | 12 V |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 442.4 mm (17.25 ") |
| Depth | 285.6 mm (11.14 ") |
| Height | 43.7 mm (1.7 ") |
| Weight | 4700 g (10.36 lbs) |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Rack mount kit | |
| User guide | |
| Cables included | AC |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.