Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Dynamic range | 120 dB |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Frame rate | 20 fps |
| Flip & mirror | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Video streaming |
| Minimum illumination | 0.005 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 90 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 65 u00b0 |
| Lens viewing angle, diagonal | 115 u00b0 |
| Tilt angle range | 0 - 70 u00b0 |
| Pan range | 0 - 360 u00b0 |
| Angle of rotation | 360 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/5 - 1/32000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Progressive scan |
| Digital zoom | 48 x |
| Maximum aperture number | 2.8 |
| Minimum aperture number | 1.4 |
| Focal length range (f-f) | 2.8 - 12 mm |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Supported network protocols | 802.1X, ARP, Bonjour, CIFS/SMB, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IGMPv 3, IPv 4, IPv 6, NTP, PPPoE, QoS (CoS/DSCP), RTSP/RTP/RTCP, SMTP, SNMP, SSL, TCP/IP, TLS 1.2, UDP, UPnP |
| Number of users | 10 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 61 dB |
| Audio formats supported | G.711, G.726 |
| Built-in microphone |
| Height | 90.5 mm (3.53 ") |
| Diameter | 120 mm |
| Weight | 625 g (1.38 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 9.8 W |
| Firmware upgradeable |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Number of cameras | 1 |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.