Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Dot Code A, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, GS1 DataBar, MSI, U.P.C. |
| Working distance | 660 mm |
| Pitch reading angle | -60 - 60 \u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 107700 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RS-232, USB |
| Type | Fixed bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 50581:2012, RoHS 2011/65/EU (2015/863) - EN 50581:2012, IEC 63000, REACH 1907/2006, IEC 62368-1 2nd ed. EN 62368-1:2014/AC:2015, UL/IEC 60950-1, 2nd ed. CAN/CSA C22.2 No.60950-1, 2nd ed. IEC 62471:2006 (Ed.1.0), EN 62471:2008 (LED), FCC 47 CFR Part 15B, ICES-003, EN55032, EN55024, EN55035, VCCI, and SABS |
| Power source type | RS-232, USB |
| Input voltage | 5.5 V |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 86 mm (3.35 ") |
| Depth | 83 mm (3.24 ") |
| Height | 145 mm (5.66 ") |
| Weight | 318 g (0.7 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.