Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Read rate (max) | 400 reads/s |
| Wavelength | 650 nm |
| Tilt reading angle | -45 - 45 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Yaw reading angle | -70 - 70 \u00b0 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Interface | Bluetooth + USB |
| Bluetooth version | 3.0 |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1400 mAh |
| Input voltage | 4.75 - 14 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 91 mm (3.55 ") |
| Depth | 41 mm (1.6 ") |
| Height | 163 mm (6.36 ") |
| Base weight | 221 g |
| Weight | 190 g (0.42 lbs) |
| Charging base | |
| Cables included | Micro-USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.