Back to Top
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | |
| System event log | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,10BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Flow control support | |
| Spanning tree protocol | |
| Port mirroring | |
| 10G support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Link aggregation | |
| Rate limiting | |
| Broadcast storm control | |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Voice VLAN |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Forwarding rate | 23.81 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 128 |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP client |
| Queue scheduling algorithms | SPQ, Weighted Round Robin (WRR) |
| Security algorithms | SNMP, SSL/TLS |
| IGMP snooping |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | EMI FCC A, CE A, VCCI A, C-Tick, BSMI, CCC cUL, CE LVD, CB, BSMI, CCC |
| Processor frequency | 125 MHz |
| Flash memory | 16 MB |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Auto-negotiation | |
| Memory type | DRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 710519 h |
| Power consumption (max) | 10.1 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 2000 m |
| Heat dissipation | 34.46 BTU/h |
| Width | 280 mm (10.92 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 1270 g (2.8 lbs) |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
