Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| 10G support |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC CE |
| Buffer size | 1024 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Width | 143 mm (5.58 ") |
| Depth | 104 mm (4.06 ") |
| Height | 36 mm (1.4 ") |
| Weight | 512 g (1.13 lbs) |
| Quick start guide | |
| Wall mounting kit | |
| Terminal block included |
| Power requirements | 12 - 56 VDC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.