Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 17 " |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Suitable for | Computer monitor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | |
| Swivel angle | 180 \u00b0 |
| Built-in gas spring | |
| Tilt angle range | -35 - 35 \u00b0 |
| Pan range | -180 - 180 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| Screws included |
| Width | 114 mm (4.45 ") |
| Depth | 362.9 mm (14.15 ") |
| Height | 284.9 mm (11.11 ") |
| Weight | 1451 g (3.2 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
