Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 37 " |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Maximum screen size compatibility | 75 " |
| Suitable for | Computer monitor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,800 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | -5 - 10 \u00b0 |
| Cable management | |
| Built-in spirit level |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| RoHS compliance |
| Adapter bracket included | |
| Number of adapter brackets included | 2 |
| Decorative cover included | |
| Number of decorative covers included | 2 pc(s) |
| Anchors included | |
| Number of anchors included | 6 |
| Washers included | |
| Number of washers included | 10 |
| Spacer included | |
| Number of spacers included | 16 |
| Screws included | |
| Number of screws | 30 |
| Width | 51 mm (1.99 ") |
| Height | 440 mm (17.16 ") |
| Weight | 3800 g (8.38 lbs) |
| Length | 998 mm |
| Manual | |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 970 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 4800 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
