Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 37 " |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Maximum screen size compatibility | 80 " |
| Suitable for | Computer monitor / TV |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| RoHS compliance |
| Adapter bracket included | |
| Number of adapter brackets included | 2 |
| Anchors included | |
| Washers included | |
| Spacer included | |
| Screws included |
| Width | 420 mm (16.38 ") |
| Depth | 22 mm (0.86 ") |
| Height | 785 mm (30.62 ") |
| Weight | 2360 g (5.2 lbs) |
| Manual | |
| Package width | 231.1 mm |
| Package depth | 78.7 mm |
| Package height | 744.2 mm |
| Package weight | 3990 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.