The ROG Strix XG27UQR uses Adaptive Sync (G-SYNC Compatible) to provide a flawless, tear-free gaming experience by turning on VRR by default on NVIDIA GeForce GTX 10-Series and NVIDIA GeForce RTX 20-Series graphics cards.
It supports G-SYNC and is DisplayHDR 400 certified, with outstanding contrast and DCI-P3 professional color gamut coverage of 90%.
By compressing and decompressing each frame on the fly with no visual loss of image quality, ASUS ROG Strix XG27UQR 27" 4K Ultra HD Gaming Monitor stream compression (DSC) technology offers 4K visuals and a 144Hz refresh rate over a single DisplayPort 1.4 connection.
The ROG Strix XG27UQR's 144Hz refresh rate and 1ms reaction time (MPRT) ensure that even the most fast-paced games played at the maximum graphic settings run buttery-smooth and lag-free.
Supports HDR technology over a wide range of luminance (up to 400cd/m2) for a larger color gamut and higher contrast than standard monitors. The brightest whites and deepest blacks draw attention to details like never before. This moitor also has a DCI-P3 90 percent color gamut and a DisplayHDR 400 certified contrast performance. Each ROG Strix monitor is factory calibrated to ensure color accuracy.
You can now select from a variety of HDR settings to alter monitor HDR performance based on the current situation.
Shadow Boost improves overall viewing while also making it simpler to see opponents lurking in dark sections of the map.
The latest ASUS Extreme Low Motion Blur technology eliminates smearing and motion blur by achieving 1ms MPRT and sharpening moving objects, making gameplay more fluid and responsive.
ASUS GameVisual offers seven pre-set display modes and one custom mode for various types of entertainment.
The integrated GamePlus hotkey, which is proprietary to ASUS, provides in-game features that help you get more out of your game. Pro gamers contributed to the development of this feature, which allows them to practice and enhance their gaming talents.
ASUS Ultra-low Blue Light filters, certified by TÜV Rheinland, protect eyes and reduce strain from harmful blue light. The OSD menu or the five-way joystick can be used to choose from four different filter settings.
Reduces on-screen flicker for a more pleasant gaming experience. This helps to reduce eye strain during long gaming sessions.
Two HDMI 2.0 inputs and two DisplayPort 1.4 interfaces are included in the ROG Strix XG27UQR's connectivity options.
The ROG Strix XG27UQR was created with marathon gaming in mind. It boasts an ergonomically designed stand with tilt, swivel, and height adjustments, allowing you to find the perfect viewing position whether you're seated on the couch or in bed.
The ROG Strix XG27UQR uses ASUS' unique Aura Sync lighting technology to create ambient illumination that can be synchronized with other Aura-enabled components and peripherals.
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display surface | Matt |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.155 x 0.155 mm |
| Viewable size, horizontal | 596.16 mm |
| Viewable size, vertical | 335.34 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 135 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 144 Hz |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| HDCP | |
| Backlight type | LED |
| Colour gamut | 90 % |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera |
| Frameless design | |
| Front bezel colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| NVIDIA G-SYNC |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | 25 - 25 \u00b0 |
| Tilt angle range | 20 - -5 \u00b0 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 100 mm |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 90 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Certification | TÜV Flicker-free, TÜV Low Blue Light, VESA DisplayHDR 400, G-SYNC Compatible |
| Width (with stand) | 633.64 mm |
| Depth (with stand) | 254.5 mm |
| Height (with stand) | 522.36 mm |
| Weight (with stand) | 8000 g |
| Package width | 727 mm |
| Package depth | 606 mm |
| Package height | 263 mm |
| Package weight | 12000 g |
| Package type | Box |
| Stand included | |
| Quick start guide |
| Height (without stand) | 381.11 mm |
| Width (without stand) | 633.64 mm |
| HDMI | |
| Depth (without stand) | 94.33 mm |
| DCI-P3 | |
| 1 | |
| 32 | |
| 50 | |
| Y | |
| 4400 | |
| Y | |
| G | |
| DisplayHDR 400, High Dynamic Range 10 (HDR10) | |
| G |
| Game mode |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
