Back to Top
| Suitable for rooms | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 140 mm |
| Rotational speed (max) | 2400 RPM |
| Noise level (high speed) | 36.8 dB |
| Maximum airflow | 97.4 cfm |
| Maximum air pressure | 3.64 mmH2O |
| Airflow | 165.5 m³/h |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Fan connector | 4-pin |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 300000 h |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.5 m |
| Voltage | 7 - 13.2 V |
| Rated voltage | 12 V |
| Fan power consumption | 6 W |
| Rated current | 0.5 A |
| Width | 140 mm (5.46 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 258 g (0.57 lbs) |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 206.5 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 450 g |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, RoHS, Triman, UKCA, WEEE |
| Number of screws | 4 |
| Screws included |
| Shipping carton width | 317 mm |
| Shipping carton length | 463 mm |
| Shipping carton height | 388 mm |
| Shipping carton weight | 15540 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.