Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 170 mm/sec |
| Character size | 24 x 24 mm |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 80 mm |
| Product colour | Black |
| Autocutter durability | 1 million cuts |
| Built-in barcodes | 1D,2D, Data Matrix, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Cutter | |
| International Protection (IP) code | IP21 |
| Size | 3 " |
| Maximum roll diameter | 103 mm |
| Printing media thickness | 0.06 - 0.09 µm |
| Supported paper width | 83 / 80 / 62 / 58 / 40 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Buffer size | 12 KB |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Energy Star certified |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 156 mm (6.08 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 210 mm (8.19 ") |
| Weight | 2000 g (4.41 lbs) |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.