Back to Top
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 9 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Rate limiting | |
| Port mirroring | |
| Broadcast storm control | |
| 10G support |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| MAC address table | 4000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 16 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Loop protection | |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Power connector | DC-in jack |
| Power supply included | |
| DC input voltage | 53.5 V |
| Input current | 2.43 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 209 mm (8.15 ") |
| Depth | 126 mm (4.91 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.