Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 127 mm/sec |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Minimum print length | 1000 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 64 MB |
| Maximum label width | 118 mm |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Media thickness | 0.06 - 0.2 mm |
| Built-in barcodes | 1D,2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 39, EAN13, EAN8, GS1-128, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, MaxiCode, MicroPDF417, QR Code, TLC39, UPC-A, UPC-E |
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 110 mm |
| Product colour | Black |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 181 mm (7.06 ") |
| Depth | 222 mm (8.66 ") |
| Height | 168 mm (6.55 ") |
| Weight | 1700 g (3.75 lbs) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Y | |
| BPL |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.