Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Printable dot numbers | 128 dot |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum print height | 18 mm |
| Maximum printing width | 24 mm |
| Display | LCD |
| Backlight display |
| USB port | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi |
| Half-cutter | |
| Autocutter |
| Tape type | HSE/TZe |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Data Matrix, EAN13, GS1-128, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 14 |
| Mobile operating systems supported | Android 10, Android 9.0, iOS 11.0, iOS 12, iOS 13, iOS 15, iOS 16 |
| Product colour | Black, Orange |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Width | 132 mm (5.15 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Height | 80 mm (3.12 ") |
| Weight | 1050 g (2.31 lbs) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Package width | 126 mm |
| Package depth | 334.4 mm |
| Package height | 393 mm |
| Package weight | 3486 g |
| Cables included | USB |
| Batteries included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
