Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 8 lpm |
| Print speed | 203 mm/sec |
| Mirror printing | |
| Date & time printing | |
| Font styles | Brougham, Brussels, Helsinki, Letter Gothic, San Diego |
| Text style | Bold, Horizontal lines, Invert, Italic, Normal, Shadow, Shadow light, Surround |
| Standard printer languages | ESC P, Raster_P, ZPL II |
| Maximum print height | 104 mm |
| Maximum print length | 3 m |
| Display | N |
| Ethernet LAN | |
| RS-232 ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Wi-Fi | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Bluetooth |
| Flash memory | 64 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Maximum label width | 118 mm |
| Core diameter | 12.7 mm |
| Number of fonts | 6 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DAN, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, HUN, ITA, JPN, NOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Mobile operating systems supported | Android 4.1, Android 4.2, Android 4.2.1, Android 4.2.2, Android 4.3, Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, Android 8.0, Android 9.0, iOS 10.0, iOS 11.0, iOS 12, iOS 8.0, iOS 8.1, iOS 8.2, iOS 8.3, iOS 8.4, iOS 9.0, iOS 9.1, iOS 9.2, iOS 9.3 |
| Number of languages | 18 |
| Product colour | Grey, White |
| LED indicators | Error, Power, Status |
| Auto power off |
| Width | 108 mm (4.21 ") |
| Depth | 155 mm (6.05 ") |
| Height | 224 mm (8.74 ") |
| Weight | 2080 g (4.59 lbs) |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 40 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Warranty card | |
| Software development kit (SDK) | |
| AC adapter included | |
| Cables included | AC, USB |
| Starter roll included | |
| Quick start guide |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
