Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Standard printer languages | BPL |
| Printing colours | Black |
| Maximum printing width | 54 mm |
| Minimum print length | 6 mm |
| Maximum print length | 2 m |
| Ethernet LAN | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | |
| RS-232 ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Maximum roll diameter | 130 mm |
| Supported paper width | 15 - 60 mm |
| Media thickness | 0.06 - 0.2 mm |
| Built-in barcodes | 1D,2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, IMB, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, TLC39, UPC-A, UPC-E |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Navigation key |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy Star certified |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Depth | 230 mm (8.97 ") |
| Height | 170 mm (6.63 ") |
| Weight | 1360 g (3 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 40 % |
| Storage relative humidity (H-H) | -20 - 60 % |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 80 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.