Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 300 x 600 DPI |
| Print speed | 110 lpm |
| Print speed | 176 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Date & time printing | |
| Text alignment | Center, Left |
| Maximum print height | 58 mm |
| Standard printer languages | ESC P, Raster_P |
| Maximum printing width | 62 mm |
| Printing colours | Black, Red |
| Minimum print length | 1000 mm |
| Display | LCD |
| Backlight display |
| Bluetooth profiles | BIP, HCRP, OPP, SPP |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| Wi-Fi Direct | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Memory capacity | 255 characters |
| Flash memory | 6 MB |
| Autocutter | |
| Maximum label width | 62 mm |
| Tape type | DK |
| Number of styles | 8 |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Code-39 Library, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Limited, GS1-128, ISBN-2, ISBN-5, ITF, ITF-25, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 5 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DAN, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, HUN, ITA, JPN, NOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Security algorithms | EAP-FAST, EAP-MD5, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, PEAP, WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP |
| Number of languages | 18 |
| Product colour | Black, White |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | |
| Energy Star certified | |
| Rechargeable | |
| Battery type | PA-BU-001 |
| Width | 126 mm (4.91 ") |
| Depth | 234 mm (9.13 ") |
| Height | 145 mm (5.66 ") |
| Weight | 1160 g (2.56 lbs) |
| Linux operating systems supported | Y |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Package width | 298 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package weight | 2620 g |
| AC adapter included | |
| Bundled software | P-touch Editor 5, P-touch Editor Lite LAN, P-touch Address Book, BR Admin Light |
| Cables included | USB |
| Manual | |
| Drivers included |
| Networking features | 10/100 Base-TX |
| Compatibility | Apple iPhone SE Apple iPhone 6s Plus Apple iPhone 6s Apple iPhone 6 Puls Apple iPhone 6 Apple iPhone 5s Apple iPhone 5c Apple iPhone 5 Apple iPhone 4s Apple iPad Pro (12.9-inch) Apple iPad Air2 Apple iPad Air Apple iPad mini 4 Apple iPad mini 3 Apple iPad mini 2 Apple iPad mini Apple iPad (4th generation) Apple iPad (3rd generation) Apple iPad2 Apple iPod touch (6th generation) Apple iPod touch (5th generation) |
| Number of frames | 126 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
