Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 178 mm/sec |
| Maximum printing width | 108 mm |
| Maximum print length | 1 m |
| Display | N |
| Connectivity technology | Wired |
| RS-232 ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Autocutter | |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Media thickness | 0.06 - 0.2 mm |
| Maximum label width | 118 mm |
| Built-in barcodes | 1D,2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Codablock, Code 11, Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, Logmars, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, Plessey, QR Code, TLC39 |
| Ribbon width | 110 mm |
| Ribbon length | 300 m |
| Character sets | 5 BPL-E,16 BPL-Z, SLCS, Unicode |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Black |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 194 mm (7.57 ") |
| Depth | 248 mm (9.67 ") |
| Height | 169 mm (6.59 ") |
| Weight | 1890 g (4.17 lbs) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Cables included | USB |
| Buttons | |
| Y | |
| ENERGY STAR | |
| 8 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.