Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 8 lpm |
| Print speed | 200 mm/sec |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Display | No |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| RS-232 ports | 1 |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Media thickness | 0.0635 - 0.254 mm |
| Autocutter | |
| Supported paper width | 12.5 - 118 mm |
| Maximum media length | 4013 mm |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power, Status |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Width | 170 mm (6.63 ") |
| Depth | 208 mm (8.11 ") |
| Height | 152 mm (5.93 ") |
| Weight | 1980 g (4.37 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.