Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 70 V |
| Input operation voltage (max) | 153 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 540 J |
| Efficiency | 97.5 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, NEMA L5-30R |
| Power plug | NEMA 5-30P |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LED |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 55 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | BSMI, CSA, EN 50091-2, EN 55022 Class A, FCC Part 15 Class A, NOM, TUV, UL 1778, VCCI Class A REACH |
| Width | 178 mm (6.94 ") |
| Depth | 483 mm (18.84 ") |
| Height | 432 mm (16.85 ") |
| Weight | 38640 g (85.19 lbs) |
| Package weight | 47730 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 586 x 633 x 330 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
