Back to Top
| Switch type | Managed |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Auto MDI/MDI-X |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.4 Mpps |
| Product colour | Black |
| Packet buffer memory | 0.125 MB |
| Power consumption (max) | 3.42 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| DC input voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 2000 m |
| Width | 100.5 mm (3.92 ") |
| Depth | 28 mm (1.09 ") |
| Height | 82 mm (3.2 ") |
| Weight | 230 g (0.51 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
