Back to Top
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support | |
| Flow control support | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| Virtual LAN features | MTU VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.4 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 15 |
| VLAN support |
| DHCP features | DHCP client |
| Loop protection | |
| IGMP snooping |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Y |
| Auto-negotiation | |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| Fanless |
| Power source | AC/DC |
| Power supply included | |
| DC input voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 98 mm (3.82 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Package type | Box |
| User guide |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.