Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 60 mm |
| Supported processor sockets | SP6 |
| Rotational speed (min) | 2300 RPM |
| Rotational speed (max) | 11000 RPM |
| Noise level (low speed) | 25.8 dB |
| Noise level (high speed) | 59.8 dB |
| Minimum airflow | 11.91 cfm |
| Maximum airflow | 58.31 cfm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Dual ball bearing |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan thickness | 25 mm |
| Radiator material | Aluminum |
| Product colour | Black, Grey |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Rated voltage | 12 V |
| Radiator width | 119 mm |
| Radiator depth | 79 mm |
| Radiator height | 66 mm |
| Weight | 455 g (1 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 60 x 60 x 25 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.