Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan noise level (min) | 15.4 dB |
| Fan noise level (max) | 34.9 dB |
| Fan diameter | 240 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5, Socket TR4 |
| Fan bearing technology | Rifle bearing |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Pump motor speed | 2900 RPM |
| Fan connector | 4-pin |
| Pump motor speed (min) | 1500 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2900 RPM |
| Fan speed (max) | 2100 RPM |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 60000 h |
| Base plate material | Copper |
| LED controller interface | 3-pin |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, UKCA, RoHS, WEEE, Triman |
| Pump connector | 4-pin |
| Fan power consumption | 5.4 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.45 A |
| Width | 94 mm (3.67 ") |
| Radiator width | 120 mm |
| Radiator depth | 52 mm |
| Radiator height | 277 mm |
| Tube length | 400 mm |
| Depth | 82 mm (3.2 ") |
| Height | 75 mm (2.93 ") |
| Weight | 1200 g (2.65 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package width | 205 mm |
| Package depth | 322 mm |
| Package height | 137 mm |
| Package weight | 2100 g |
| Sustainability compliance |
| Mounting kit | |
| RGB controller included | |
| Manual | |
| Thermal grease | |
| Package type | Box |
| Quantity per shipping carton | 6 pc(s) |
| Shipping carton width | 340 mm |
| Shipping carton length | 440 mm |
| Shipping carton height | 460 mm |
| Shipping carton weight | 13700 g |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA, WEEE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.