This tiny touch display is constructed with Elo experience and dependability in mind, and it is designed specifically for touch.
In addition to providing reliable, drift-free operation, the 1790L also provides exceptional image clarity and light transmission, allowing for accurate touch responses and vibrant images.
The Elo Touch Solution 1790L E330225 17-inch open frame is ideal for kiosks, casino and amusement, retail self-service, and industrial automation situations because it instantly grabs and holds the attention of users.
Touchscreens are sealed against dirt, dust, and liquids, simplifying their integration into final enclosures.
Units with projected capacitive (PCAP) sensors can be sealed into a solution and received an IP65 rating on the front side. Elo is in charge of both design and tooling, ensuring long-term product availability.
The 1790L comes with an industry-leading choice of touch technologies, including single touch and multi touch.
Using our Multi-touch TouchPro PCAP two-glass solution (2GS) technology, the seamless zero-bezel 17-inch multi-touch display has a zero-bezel that supports both a 10-touch tablet-like experience as well as two-touch through-glass functionality-both modes support single or dual latex gloves as well as cloth gloves.
There are three standard bezel, single-touch display options: AccuTouch® five-wire resistive, IntelliTouch® SAW, or SecureTouch® anti-vandalism SAW.
With our three-year standard warranty, the Elo open frame touchscreen display delivers the quality and reliability Elo is known for.
With touch integrated from the start, Elo designed, built and are responsible for the complete solution. We use our own touchscreens as well as our software and drivers so everything works well together and is tested during the life testing process. Our products are rigorously tested (over 20 tests) to ensure a 50,000 MTBF.
| Display diagonal | 17 " |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display technology | LCD/TFT |
| Digital vertical frequency | 50 - 75 Hz |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 170 \u00b0 |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Viewing angle, vertical | 160 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Display viewable area (HxV) | 337.92 x 270.336 mm |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Digital horizontal frequency | 30 - 82 kHz |
| Display brightness | 225 cd/m² |
| Backlight type | LED |
| LED backlight | |
| Horizontal scan range | 30 - 82 kHz |
| Full HD |
| Product colour | Black |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Kiosk |
| Built-in camera | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| VESA mounting | |
| Wall mountable | |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Power supply type | DC |
| Power consumption (typical) | 17.8 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| RoHS compliance |
| Weight | 3600 g (7.94 lbs) |
| Package width | 476 mm |
| Package depth | 183 mm |
| Package height | 418 mm |
| Package weight | 5600 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.