Back to Top
| Display diagonal | 19.5 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | TFT-LCD |
| Display technology | LCD/TFT |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| LED backlight | |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),720 x 400,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 800 (WXGA),1360 x 768 (WXGA),1440 x 900 (WXGA+),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080) |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen technology | Surface acoustic wave |
| Display viewable area (HxV) | 434.88 x 238.68 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 82 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 75 Hz |
| Response time | 20 ms |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Display brightness | 225 cd/m² |
| Full HD | |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Touch technology | Single-touch |
| Built-in camera | |
| Built-in microphone | |
| Number of OSD languages | 8 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN |
| OmniTapps Multitouch compatibility |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Cables included | HDMI, USB, VGA |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VESA mounting | |
| Wall mountable | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 17.6 W |
| Power consumption (standby) | 1.5 W |
| AC input voltage | 230 V |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | RCM; cUL, IC; CCC; CE TUV; VCCI; KCC; CoC; BSMI; UL, FCC; CB; WEEE, IMERC |
| Width | 476 mm (18.56 ") |
| Height | 280 mm (10.92 ") |
| Depth | 43 mm (1.68 ") |
| Weight | 4700 g (10.36 lbs) |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 376 mm |
| Package weight | 6400 g |
| Handheld remote control | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.