Back to Top
| Display diagonal | 21.5 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Panel type | TFT |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| High frequency rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 30 - 82 kHz |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Full HD | |
| Response time | 14 ms |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),720 x 400,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 800 (WXGA),1366 u0445 768,1440 x 900 (WXGA+),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080) |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display viewable area (HxV) | 476.06 x 267.79 mm |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Product colour | Black |
| Touch technology | Multi-touch |
| Built-in camera | |
| Built-in microphone | |
| OmniTapps Multitouch compatibility | |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| HDMI version | 1.3 |
| USB Touch port | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Cables included | HDMI, USB, VGA |
| Wall mountable | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | RCM; cUL, IC; CCC; CE TUV; VCCI; KCC; CoC; BSMI; UL, FCC; CB; WEEE |
| Width | 516 mm (20.12 ") |
| Height | 311 mm (12.13 ") |
| Depth | 46.9 mm (1.83 ") |
| Weight | 5410 g (11.93 lbs) |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 423 mm |
| Package weight | 8600 g |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.